Džozef Bejts – osvedočenje
04.03.19.Isaija 14 i Jezekilj 28: Sotonin pad i pojava zla u svemiru
04.03.19.Elen Vajt je takođe potvrdila stav poštovalaca subote o odnosu između Biblije i njenog proročkog dara kad je napisala 1851. godine: „Preporučujem ti, dragi čitaoče, Božju reč kao pravilo vere i prakse. Prema toj reči će nam biti suđeno. Bog je, u toj Reči, obeća o da će davati vizije u ‘POSLEDNJIM DANIMA’; ne da bi dao novo pravilo vere, nego kao utehu svom narodu i da ispravi one koji skreću od biblijske istine.“ Kasnije, kad su neki vernici pokušali da iskoriste njen dar da im bude vodič, umesto da se za to upute u Bibliju, ona ih je savetovala:
Mnogi dolaze kod nas sa pitanjima: Da li da uradim ovo ili ono? Da li da se uključim u to preduzeće? Ili, u odnosu na odevanje, da li da nosim ovaj ili onaj odevni predmet? Ja im odgovaram: Vi tvrdite da ste Hristovi učenici. Proučavajte svoje Biblije. Pažljivo i sa molitvom čitajte o životu našeg dragog Spasitelja kad je živeo među ljudima na Zemlji. Oponašajte Njegov život i nećete skrenuti sa uske staze. U potpunosti odbijamo da budemo vaša savest. Ako vam neposredno kažemo šta morate da učinite, vi ćete od nas tražiti da vas vodimo, umesto da sami za sebe neposredno odete Isusu.
…
Ujedinjujuće moćno delovanje dara Elen Vajt takođe je viđeno na nekim sastancima održavanim pod imenom Subotna konferencija krajem 1840-ih. Na primer, na drugoj takvoj konferenciji poštovalaca subote u Volniju (Volney), u državi Njujork, u avgustu 1848. godine, postojale su velike razlike u razumevanju biblijskih doktrina. U jednom trenutku Elen Vajt je primila viziju u kojoj je videla „neke greške prisutnih, kao i istinu u suprotnosti sa njihovim greškama“. Kao rezultat njene vizije bilo je postignuto jedinstvo i „istina je odnela pobedu“. To, naravno, ne pruža osnov za pretpostavku da je Elen Vajt imala vodeć u ulogu u formiranju verovanja adventista sedmog dana. Kao što je Džordž Najt istakao: „Najbolje možemo da sagledamo ulogu gospođe Vajt u razvoju doktrine kao potvrdnu, a ne inicijalnu.“ Uostalom, Elen Vajt je uvek smatrala svoj dar „manjom svetlošću“ koja vodi ljude ka „već oj svetlosti“ — Bibliji. Ali posmatranjem ujedinjujuć e sile i „dobrog roda“ njenog dara, uobličen je još jedan razlog da rani adventisti poštovaoci subote prihvate njene proročke tvrdnje kao autentične i iskrene.
…..
„Kako su rani Adventisti poštovaoci subote prihvatali Elen G. Vajt kao pravog proroka“,
Theodore N. Levterov, u knjizi
„DAR PROROŠTVA U PISMU I ISTORIJI“
Urednici: Alberto Tim i Dvejn Ezmond
„Preporod“, Beograd